  • BZT52B16S-TP
BZT52B16S-TP
advertisement
Manufacturer No:
BZT52B16S-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
HK JDW NO:
543-BZT52B16S-TP
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
Description:
ZENER DIODE 40Ohm ±2% 100nA @ 12V -55°C~175°C TJ 2 Terminations ZENER SC-76, SOD-323
Step5Bar-code shipping tag
BZT52B16S-TP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.2W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 12V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    200mW
  • Impedance-Max
    40Ohm
  • Reference Voltage
    16V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    16V
  • Voltage Tol-Max
    1.94%
  • Working Test Current
    5mA
  • Dynamic Impedance-Max
    40Ohm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±2%