  • BZT52B3V9S-TP
BZT52B3V9S-TP
advertisement
Manufacturer No:
BZT52B3V9S-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
HK JDW NO:
543-BZT52B3V9S-TP
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
Description:
ZENER DIODE 95Ohm ±2.05% 10μA @ 1V -55°C~175°C TJ SC-76, SOD-323
Step5Bar-code shipping tag
BZT52B3V9S-TP
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Tolerance
    ±2.05%
  • Part Status
    Obsolete
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    compliant
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.2W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    200mW
  • Impedance-Max
    95Ohm
  • Reference Voltage
    3.9V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    3.9V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA
  • Dynamic Impedance-Max
    95Ohm