  • BZT52B6V2-G RHG
BZT52B6V2-G RHG
advertisement
Manufacturer No:
BZT52B6V2-G RHG
HK JDW NO:
799-BZT52B6V2-G RHG
Package:
SOD-123
Datasheet:
Description:
ZENER DIODE 10Ohm ±2% 3μA @ 4V -55°C~150°C TJ SOD-123
Step5Bar-code shipping tag
BZT52B6V2-G RHG
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    410mW
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.2V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    SOD-123
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ