  • BZT52C11T-7
BZT52C11T-7
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C11T-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZT52C11T-7
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
BZT52C11T-7
Purchasing and Inquiry
BZT52C11T-7 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 100nA @ 8V is required.Voltage (Tol) 5.45% is the maximum possible.A reverse leakage current that reaches 100nA is the maximum.Having a zener current of 5mA, it is highly flexible in terms of design.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.This device functions best with a peak reverse voltage of 100nA.
BZT52C11T-7 Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 5mA
BZT52C11T-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BZT52C11T-7 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C11T-7
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    992.233309μg
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    300mW
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Terminal Form
    FLAT
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZT52C11
    1
  • Working Voltage
    11V
  • Impedance
    20Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    20Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    11V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    11V
  • Voltage Tol-Max
    5.45%
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    5mA
  • Height
    700μm
  • Length
    1.3mm