  • BZT52C12-HE3-08
BZT52C12-HE3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C12-HE3-08
HK JDW NO:
884-BZT52C12-HE3-08
Package:
SOD-123
Datasheet:
BZT52C12-HE3-08
Purchasing and Inquiry
BZT52C12-HE3-08 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 100nA @ 9V.5.39% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 5.39%.A maximum reverse leakage current of 100nA is observed.In terms of design, diode has a high degree of flexibildiodey thanks to diodes 28mA zener current.This device must be operated with the working test voltage set to 5mA.
BZT52C12-HE3-08 Features
reverse leakage current of 100nA @ 9V
100nA @ 9V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 28mA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZT52C12-HE3-08 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C12-HE3-08
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    SOD-123
  • Weight
    10.290877mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    410mW
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Impedance
    7Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 9V
  • Power Dissipation
    410mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    7Ohm
  • Reference Voltage
    12V
  • Zener Voltage
    12V
  • Voltage Tol-Max
    5.39%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    28mA