  • BZT52C18-E3-08
BZT52C18-E3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C18-E3-08
HK JDW NO:
884-BZT52C18-E3-08
Datasheet:
BZT52C18-E3-08
Purchasing and Inquiry
BZT52C18-E3-08 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 100nA @ 14V is required.A voltage of 6.41% is considered to be the maximum that can be output (Tol).Reverse leakage current reaches 100nA at its maximum.Wdiodeh a zener current of 18mA, diode is highly flexible in terms of design.
BZT52C18-E3-08 Features
reverse leakage current of 100nA @ 14V
100nA @ 14V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 18mA
BZT52C18-E3-08 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C18-E3-08
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    SOD-123
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±5%
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    410mW
  • Impedance
    18Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 14V
  • Power Dissipation
    410mW
  • Impedance-Max
    18Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    18V
  • Zener Voltage
    18V
  • Voltage Tol-Max
    6.41%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    Yes
  • Zener Current
    18mA