  • BZT52C18-HE3-08
BZT52C18-HE3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C18-HE3-08
HK JDW NO:
884-BZT52C18-HE3-08
Package:
SOD-123
Datasheet:
BZT52C18-HE3-08
Purchasing and Inquiry
BZT52C18-HE3-08 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 100nA @ 14V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 6.41% is set.A maximum reverse leakage current of 100nA is observed.A zener current of 18mA makes it highly flexible in terms of design.
BZT52C18-HE3-08 Features
reverse leakage current of 100nA @ 14V
100nA @ 14V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 18mA
BZT52C18-HE3-08 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C18-HE3-08
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    410mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    50Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 14V
  • Power Dissipation
    410mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    18Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    18V
  • Zener Voltage
    18V
  • Voltage Tol-Max
    6.41%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    Yes
  • Zener Current
    18mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Number of Pins
  • Weight
    10.290877mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%