  • BZT52C2V4-13
BZT52C2V4-13
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C2V4-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZT52C2V4-13
Datasheet:
BZT52C2V4-13
Description:
ZENER DIODE 100Ohm ±8% 2.4V 50μA @ 1V -65°C~150°C 500mW 2 Terminations ZENER SOD-123
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C2V4-13
    Select All
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Tolerance
    ±8%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • HTS Code
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    2.4V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    BZT52C2V4
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    100Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 1V
  • Output Current
    50mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50μA
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Reference Voltage
    2.4V
  • Zener Voltage
    2.4V
  • Voltage Tol-Max
    8.33%
  • Working Test Current
    5mA