  • BZT52C39T-TP
BZT52C39T-TP
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C39T-TP
HK JDW NO:
543-BZT52C39T-TP
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
BZT52C39T-TP
Purchasing and Inquiry
BZT52C39T-TP Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 100nA @ 27.3V.5.13% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 39V volts.Setting the working test voltage to 2mA will allow this device to operate.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZT52C39T-TP Features
reverse leakage current of 100nA @ 27.3V
100nA @ 27.3V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2mA
minimal dynamic impedance is 2mA
BZT52C39T-TP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co BZT52C39T-TP applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C39T-TP
    Select All
  • Voltage Tol-Max
    5.13%
  • Working Test Current
    2mA
  • Dynamic Impedance-Max
    130Ohm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    BZT52C39
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Qualification Status
    Not Qualified
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.1W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 27.3V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    100mW
  • Impedance-Max
    130Ohm
  • Reference Voltage
    39V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    39V