  • BZT52C4V3-7
BZT52C4V3-7
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C4V3-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZT52C4V3-7
Package:
SOD-123
Datasheet:
BZT52C4V3-7
Description:
ZENER DIODE 90Ohm ±7% 4.3V 3μA @ 1V -65°C~150°C 500mW 2 Terminations ZENER SOD-123
Quantity:
In Stock : 10886
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C4V3-7
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    29.993795mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2002
  • Tolerance
    ±7%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    4.3V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    BZT52C4V3
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    90Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 1V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Output Current
    50mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    4.3V
  • Zener Voltage
    4.3V
  • Voltage Tol-Max
    6.98%
  • Peak Reverse Current
    3μA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    5mA
  • Height
    1.35mm
  • Length
    2.85mm
  • Width
    1.7mm