  • BZT52C4V7S-7
BZT52C4V7S-7
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C4V7S-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZT52C4V7S-7
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
BZT52C4V7S-7
Description:
ZENER DIODE 80Ohm ±6% 4.7V 3μA @ 2V -65°C~150°C 200mW 2 Terminations ZENER SC-76, SOD-323
Quantity:
In Stock : 14000
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C4V7S-7
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    4.904468mg
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    4.7V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    BZT52C4V7
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    80Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 2V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Output Current
    50mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    4.7V
  • Zener Voltage
    4.7V
  • Voltage Tol-Max
    6.38%
  • Peak Reverse Current
    2μA
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Zener Current
    5mA
  • Height
    1mm
  • Length
    1.8mm
  • Width
    1.4mm