  • BZT52C5V1LP-7
BZT52C5V1LP-7
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C5V1LP-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZT52C5V1LP-7
Package:
0402 (1006 Metric)
Datasheet:
BZT52C5V1LP-7
Purchasing and Inquiry
BZT52C5V1LP-7 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 2μA @ 2V.Voltage (Tol) 5.88% is the maximum possible.A reverse leakage current that reaches 2μA is the maximum.In terms of design, diode has a high degree of flexibildiodey thanks to diodes 5mA zener current.This value reaches 900mV @ 10mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.In order to ensure full functionality of this device, it is recommended that the reverse voltage be 2μA.
BZT52C5V1LP-7 Features
reverse leakage current of 2μA @ 2V
2μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 2μA
the zener current of 5mA
BZT52C5V1LP-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BZT52C5V1LP-7 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C5V1LP-7
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
  • Package / Case
    0402 (1006 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    992.233309μg
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZT52C5V1
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    60Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 2V
  • Power Dissipation
    250mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Forward Current
    10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    5.1V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    5.1V
  • Voltage Tol-Max
    5.88%
  • Peak Reverse Current
    2μA
  • Voltage Tolerance
    6%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    5mA
  • Height
    470μm
  • Length
    1mm