  • BZT52C5V1T-7
BZT52C5V1T-7
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C5V1T-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZT52C5V1T-7
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
BZT52C5V1T-7
Purchasing and Inquiry
BZT52C5V1T-7 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 2μA @ 2V is required.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 5.88% is set.A maximum reverse leakage current of 2μA is observed.Zeners have a zener current of 5mA, so their design is highly flexible.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.A peak reverse voltage of 2μA is recommended for this device to function fully.
BZT52C5V1T-7 Features
reverse leakage current of 2μA @ 2V
2μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 2μA
the zener current of 5mA
BZT52C5V1T-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BZT52C5V1T-7 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C5V1T-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    992.233309μg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    300mW
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZT52C5V1
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    5.1V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    60Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 2V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    5.1V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    5.1V
  • Voltage Tol-Max
    5.88%
  • Peak Reverse Current
    2μA
  • Voltage Tolerance
    6%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    5mA
  • Height
    700μm
  • Length
    1.3mm