  • BZT52C5V1T-TP
BZT52C5V1T-TP
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C5V1T-TP
HK JDW NO:
543-BZT52C5V1T-TP
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
BZT52C5V1T-TP
Purchasing and Inquiry
BZT52C5V1T-TP Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 2μA @ 2V.5.88% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 5mA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.
BZT52C5V1T-TP Features
reverse leakage current of 2μA @ 2V
2μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZT52C5V1T-TP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co BZT52C5V1T-TP applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C5V1T-TP
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    BZT52C5V1
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Qualification Status
    Not Qualified
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.1W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    100mW
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Reference Voltage
    5.1V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.1V
  • Voltage Tol-Max
    5.88%
  • Working Test Current
    5mA
  • Dynamic Impedance-Max
    60Ohm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±6%