  • BZT52C5V6-HE3-08
BZT52C5V6-HE3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZT52C5V6-HE3-08
HK JDW NO:
884-BZT52C5V6-HE3-08
Package:
SOD-123
Datasheet:
BZT52C5V6-HE3-08
Purchasing and Inquiry
BZT52C5V6-HE3-08 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 100nA @ 1V is required.7.14% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 7.14%.Reverse leakage currents can reach 100nA.Zeners have a zener current of 59mA, so their design is highly flexible.Working test voltage should be set to 5mA for this device to operate.
BZT52C5V6-HE3-08 Features
reverse leakage current of 100nA @ 1V
100nA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 59mA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZT52C5V6-HE3-08 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZT52C5V6-HE3-08
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    SOD-123
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    410mW
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Impedance
    10Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 1V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Reference Voltage
    5.6V
  • Zener Voltage
    5.6V
  • Voltage Tol-Max
    7.14%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    59mA