  • BZT52HC4V3WF-7
BZT52HC4V3WF-7
advertisement
Manufacturer No:
BZT52HC4V3WF-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZT52HC4V3WF-7
Package:
SOD-123F
Datasheet:
BZT52HC4V3WF-7
Purchasing and Inquiry
BZT52HC4V3WF-7 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 3μA @ 1V is required.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 4.3V.This device can only be operated when the working test voltage is set to 5mA.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZT52HC4V3WF-7 Features
reverse leakage current of 3μA @ 1V
3μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZT52HC4V3WF-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BZT52HC4V3WF-7 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZT52HC4V3WF-7
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Package / Case
    SOD-123F
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±6.98%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    375mW
  • Terminal Form
    FLAT
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    95Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    95Ohm
  • Reference Voltage
    4.3V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    4.3V
  • Zener Voltage
    4.3V
  • Working Test Current
    5mA