  • BZT55B16-GS08
BZT55B16-GS08
advertisement
Manufacturer No:
BZT55B16-GS08
HK JDW NO:
884-BZT55B16-GS08
Datasheet:
BZT55B16-GS08
Description:
Zener Diodes 16 Volt 0.5W 2%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZT55B16-GS08
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Impedance
    40Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 12V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Impedance-Max
    40Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    16V
  • Zener Voltage
    16V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%
  • ESD Protection
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    SOD-80 Variant
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±2%