  • BZT55C20 L1G
BZT55C20 L1G
advertisement
Manufacturer No:
BZT55C20 L1G
HK JDW NO:
799-BZT55C20 L1G
Package:
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Datasheet:
Description:
ZENER DIODE 55Ohm ±5% 100nA @ 15V -65°C~175°C TJ DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Quantity:
In Stock : 6988
Step5Bar-code shipping tag
BZT55C20 L1G
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C TJ
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 15V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 10mA
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    55Ohm
  • Reference Voltage
    20V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    20V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA
  • Dynamic Impedance-Max
    55Ohm