  • BZT55C33-GS08
BZT55C33-GS08
advertisement
Manufacturer No:
BZT55C33-GS08
HK JDW NO:
884-BZT55C33-GS08
Package:
SOD-80 Variant
Datasheet:
BZT55C33-GS08
Description:
Diode Zener Single 33V 6% 500mW 2-Pin Quadro MELF SOD-80 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZT55C33-GS08
    Select All
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    33V
  • Zener Voltage
    33V
  • Voltage Tol-Max
    6.061%
  • Voltage Tolerance
    6%
  • ESD Protection
    No
  • Height
    1.5mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    1.7mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Silver, Tin
  • Mount
  • Package / Case
    SOD-80 Variant
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    TIN SILVER
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    80Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 24V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA