  • BZT55C3V9-GS18
BZT55C3V9-GS18
advertisement
Manufacturer No:
BZT55C3V9-GS18
HK JDW NO:
884-BZT55C3V9-GS18
Package:
SOD-80 Variant
Datasheet:
BZT55C3V9-GS18
Description:
Zener Diodes 3.9 Volt 0.5W 5%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZT55C3V9-GS18
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Silver, Tin
  • Package / Case
    SOD-80 Variant
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Published
    2013
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Impedance
    90Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 1V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    3.9V
  • Zener Voltage
    3.9V
  • Voltage Tolerance
    5%