  • BZV55B12 L0G
BZV55B12 L0G
advertisement
Manufacturer No:
BZV55B12 L0G
HK JDW NO:
799-BZV55B12 L0G
Package:
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Datasheet:
BZV55B12 L0G
Description:
ZENER DIODE 20Ohm ±2% 100nA @ 9.1V -65°C~175°C TJ DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Quantity:
In Stock : 15319
Step5Bar-code shipping tag
BZV55B12 L0G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 9.1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 100mA
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    20Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    12V