  • BZV55C30 L0G
BZV55C30 L0G
advertisement
Manufacturer No:
BZV55C30 L0G
HK JDW NO:
799-BZV55C30 L0G
Datasheet:
BZV55C30 L0G
Description:
ZENER DIODE 80Ohm ±5% 100nA @ 22V -65°C~175°C TJ 2 Terminations ZENER DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Step5Bar-code shipping tag
BZV55C30 L0G
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C TJ
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    O-LELF-R2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 22V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 10mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Reference Voltage
    30V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    30V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA
  • Dynamic Impedance-Max
    80Ohm