  • BZW06-48BRL
BZW06-48BRL
advertisement
Manufacturer No:
BZW06-48BRL
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-BZW06-48BRL
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
BZW06-48BRL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZW06-48BRL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AC, DO-15, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    BZW06, TRANSIL™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Capacitance
    700pF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    600W
  • Voltage - Rated DC
    48V
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Base Part Number
    BZW06
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    47.8V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Leakage Current
    1μA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    40A 8/20μs
  • Clamping Voltage
    100V
  • Peak Pulse Current
    40A
  • Reverse Standoff Voltage
    47.8V
  • Max Surge Current
    1mA
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    53.2V
  • Capacitance @ Frequency
    350pF @ 1MHz
  • Reverse Breakdown Voltage
    53.2V
  • Diameter
    3.53mm
  • Length
    6.75mm