  • BZX384B6V8-HE3-18
BZX384B6V8-HE3-18
advertisement
Manufacturer No:
BZX384B6V8-HE3-18
HK JDW NO:
884-BZX384B6V8-HE3-18
Datasheet:
BZX384B6V8-HE3-18
Description:
DIODE ZENER 6.8V 200MW SOD323
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZX384B6V8-HE3-18
  • Weight
    4.309128mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±2%
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    200mW
    10
  • Pin Count
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Impedance
    15Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 4V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Zener Voltage
    6.8V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    2%