  • BZX55B11-TAP
BZX55B11-TAP
advertisement
Manufacturer No:
BZX55B11-TAP
HK JDW NO:
884-BZX55B11-TAP
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet:
BZX55B11-TAP
Description:
Diode Zener Single 11V 2% 500mW 2-Pin DO-35 Ammo
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZX55B11-TAP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Silver, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-35
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Impedance
    20Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8.2V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Power - Max
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    20Ohms
  • Test Current
    5mA
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    11V
  • Zener Voltage
    11V
  • Voltage Tolerance
    2%
  • ESD Protection
    No
  • Height
    1.7mm
  • Length
    3.9mm
  • Width
    1.7mm