  • BZX55B36-TAP
BZX55B36-TAP
advertisement
Manufacturer No:
BZX55B36-TAP
HK JDW NO:
884-BZX55B36-TAP
Datasheet:
BZX55B36-TAP
Description:
Zener Diodes 36 Volt 0.5W 2%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZX55B36-TAP
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Silver, Tin
  • Mount
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±2%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Pin Count
    2
  • Impedance
    80Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 27V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Zener Voltage
    36V
  • Voltage Tolerance
    2%