  • BZX55C10-TAP
BZX55C10-TAP
advertisement
Manufacturer No:
BZX55C10-TAP
HK JDW NO:
884-BZX55C10-TAP
Datasheet:
BZX55C10-TAP
Purchasing and Inquiry
BZX55C10-TAP Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 100nA @ 7.5V.Reverse leakage current reaches a maximum of 100nA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.5V @ 200mA must be supplied.
BZX55C10-TAP Features
reverse leakage current of 100nA @ 7.5V
100nA @ 7.5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
BZX55C10-TAP Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZX55C10-TAP
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Silver, Tin
  • Mount
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Pin Count
    2
  • Impedance
    15Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 7.5V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Breakdown Voltage
    10.6V
  • Zener Voltage
    10V
  • Voltage Tolerance
    6%
  • ESD Protection
    No
  • Diameter
    1.7mm
  • Length
    3.9mm