  • BZX55C18-TAP
BZX55C18-TAP
advertisement
Manufacturer No:
BZX55C18-TAP
HK JDW NO:
884-BZX55C18-TAP
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet:
BZX55C18-TAP
Purchasing and Inquiry
BZX55C18-TAP Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 100nA @ 13V.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.1.5V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZX55C18-TAP Features
reverse leakage current of 100nA @ 13V
100nA @ 13V is the maximum voltage (Tol)
BZX55C18-TAP Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZX55C18-TAP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
    2
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 13V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    50Ohm
  • Breakdown Voltage
    19.1V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    18V