  • BZX55C20-TR
BZX55C20-TR
advertisement
Manufacturer No:
BZX55C20-TR
HK JDW NO:
884-BZX55C20-TR
Datasheet:
BZX55C20-TR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZX55C20-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Silver, Tin
  • Mount
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    55Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 15V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    55Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    20V
  • Breakdown Voltage
    21.2V
  • Zener Voltage
    20V
  • Voltage Tol-Max
    6%
  • Voltage Tolerance
    6%