  • BZX79C5V1 A0G
BZX79C5V1 A0G
advertisement
Manufacturer No:
BZX79C5V1 A0G
HK JDW NO:
799-BZX79C5V1 A0G
Datasheet:
BZX79C5V1 A0G
Description:
60Ohms ±5% 2μA @ 2V -65°C~175°C TJ DO-204AH, DO-35, Axial
Step5Bar-code shipping tag
BZX79C5V1 A0G
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Supplier Device Package
    DO-35
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C TJ
  • Tolerance
    ±5%
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 100mA
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    60Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.1V