  • BZX84B18-HE3-08
BZX84B18-HE3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZX84B18-HE3-08
HK JDW NO:
884-BZX84B18-HE3-08
Datasheet:
BZX84B18-HE3-08
Purchasing and Inquiry
BZX84B18-HE3-08 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 50nA @ 12.6V is required.2% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.A maximum reverse leakage current is reached at 50nA.Setting the working test voltage to 5mA is required to operate this device.
BZX84B18-HE3-08 Features
reverse leakage current of 50nA @ 12.6V
50nA @ 12.6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX84B18-HE3-08 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZX84B18-HE3-08
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    3
  • Weight
    8.788352mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Impedance
    45Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 12.6V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    45Ohm
  • Reference Voltage
    18V
  • Zener Voltage
    18V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    2%