  • BZX84B75-E3-08
BZX84B75-E3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZX84B75-E3-08
HK JDW NO:
884-BZX84B75-E3-08
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BZX84B75-E3-08
Purchasing and Inquiry
BZX84B75-E3-08 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 50nA @ 52.5V.2% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 2%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.
BZX84B75-E3-08 Features
reverse leakage current of 50nA @ 52.5V
50nA @ 52.5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
BZX84B75-E3-08 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZX84B75-E3-08
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    8.788352mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    255Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 52.5V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    255Ohm
  • Test Current
    2mA
  • Reference Voltage
    75V
  • Zener Voltage
    75V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%