  • BZX84C15 TR PBFREE
BZX84C15 TR PBFREE
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C15 TR PBFREE
HK JDW NO:
154-BZX84C15 TR PBFREE
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
ZENER DIODE 30Ohm ±5% 50nA @ 10.5V -65°C~150°C TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Quantity:
In Stock : 8363
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C15 TR PBFREE
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.3W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 10.5V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    350mW
  • Impedance-Max
    30Ohm
  • Reference Voltage
    15V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    15V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA
  • Dynamic Impedance-Max
    30Ohm