  • BZX84C22 TR
BZX84C22 TR
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C22 TR
HK JDW NO:
154-BZX84C22 TR
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BZX84C22 TR
Description:
ZENER DIODE 55Ohm ±5% 50nA @ 15.4V -65°C~150°C 3 Terminations ZENER TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Quantity:
In Stock : 4963
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C22 TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    PROELECTRON SPECIFICATION
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.35W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 15.4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    350mW
  • Impedance-Max
    55Ohm
  • Reference Voltage
    22V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    22V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA
  • Reverse Current-Max
    0.05μA
  • Dynamic Impedance-Max
    55Ohm
  • Voltage Temp Coeff-Max
    19.8mV/°C
  • Knee Impedance-Max
    250Ohm