  • BZX84C24W-7
BZX84C24W-7
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C24W-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZX84C24W-7
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
BZX84C24W-7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C24W-7
    Select All
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    70Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 16.8V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Output Current
    12mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    70Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    24V
  • Zener Voltage
    24V
  • Voltage Tol-Max
    5.79%
  • Voltage Tolerance
    6%
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
  • Package / Case
    SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Max Power Dissipation
    200mW