  • BZX84C27-HE3-08
BZX84C27-HE3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C27-HE3-08
HK JDW NO:
884-BZX84C27-HE3-08
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BZX84C27-HE3-08
Purchasing and Inquiry
BZX84C27-HE3-08 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 50nA @ 18.9V.A voltage of 5% is considered to be the maximum that can be output (Tol).A reverse leakage current that reaches 50nA is the maximum.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 2mA.
BZX84C27-HE3-08 Features
reverse leakage current of 50nA @ 18.9V
50nA @ 18.9V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the working test voltage to 2mA
minimal dynamic impedance is 2mA
BZX84C27-HE3-08 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C27-HE3-08
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    3
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    80Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 18.9V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Reference Voltage
    27V
  • Zener Voltage
    27V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    2mA
  • Voltage Tolerance
    5%