  • BZX84C39LT1G
BZX84C39LT1G
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C39LT1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-BZX84C39LT1G
Datasheet:
BZX84C39LT1G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C39LT1G
    Select All
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX84C39
  • Pin Count
    3
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    39V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    130Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 27.3V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    130Ohm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Test Current
    2mA
  • Reference Voltage
    39V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    39V
  • Voltage Tol-Max
    5.1%
  • Peak Reverse Current
    50nA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    10mA
  • Height
    940μm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    225mW
  • Voltage - Rated DC
    39V
  • Max Power Dissipation
    300mW