  • BZX84C7V5-E3-18
BZX84C7V5-E3-18
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C7V5-E3-18
HK JDW NO:
884-BZX84C7V5-E3-18
Datasheet:
BZX84C7V5-E3-18
Purchasing and Inquiry
BZX84C7V5-E3-18 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 1μA @ 5V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5%).A reverse leakage current that reaches 1μA is the maximum.
BZX84C7V5-E3-18 Features
reverse leakage current of 1μA @ 5V
1μA @ 5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
BZX84C7V5-E3-18 Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C7V5-E3-18
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    8.788352mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    15Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 5V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    7.5V
  • Zener Voltage
    7.5V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%