  • BZX85B24-TR
BZX85B24-TR
advertisement
Manufacturer No:
BZX85B24-TR
HK JDW NO:
884-BZX85B24-TR
Datasheet:
BZX85B24-TR
Purchasing and Inquiry
BZX85B24-TR Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 500nA @ 18V.A voltage of 2% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.A maximum reverse leakage current is reached at 500nA.As it has a zener current of 47mA, it has a tremendous amount of design flexibility.
BZX85B24-TR Features
reverse leakage current of 500nA @ 18V
500nA @ 18V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the zener current of 47mA
BZX85B24-TR Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZX85B24-TR
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±2%
  • Max Power Dissipation
    1.3W
  • Impedance
    25Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 18V
  • Power Dissipation
    1.3W
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    25Ohm
  • Test Current
    10mA
  • Reference Voltage
    24V
  • Zener Voltage
    24V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%
  • Zener Current
    47mA
  • Diameter
    2.6mm
  • Length
    4.1mm