  • BZX85B30-TR
BZX85B30-TR
advertisement
Manufacturer No:
BZX85B30-TR
HK JDW NO:
884-BZX85B30-TR
Datasheet:
BZX85B30-TR
Description:
Zener Diodes 30 Volt 1.3 Watt 2%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZX85B30-TR
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±2%
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    1.3W
  • Number of Elements
    1
  • Impedance
    30Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 22V
  • Power Dissipation
    1.3W
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    30Ohm
  • Test Current
    8mA
  • Reference Voltage
    30V
  • Zener Voltage
    30V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    36mA
  • Diameter
    2.6mm
  • Length
    4.1mm