  • BZX85B47-TR
BZX85B47-TR
advertisement
Manufacturer No:
BZX85B47-TR
HK JDW NO:
884-BZX85B47-TR
Datasheet:
BZX85B47-TR
Description:
Zener Diodes 47 Volt 1.3 Watt 2%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZX85B47-TR
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±2%
  • Max Power Dissipation
    1.3W
  • Impedance
    90Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 36V
  • Power Dissipation
    1.3W
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Test Current
    4mA
  • Reference Voltage
    47V
  • Zener Voltage
    47V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%
  • Zener Current
    23mA