  • BZX85B4V7-TR
BZX85B4V7-TR
advertisement
Manufacturer No:
BZX85B4V7-TR
HK JDW NO:
884-BZX85B4V7-TR
Datasheet:
BZX85B4V7-TR
Purchasing and Inquiry
BZX85B4V7-TR Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 3μA @ 1V.2% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 2%.There is a maximum reverse leakage current that reaches 3μA.Zeners have a zener current of 215mA, so their design is highly flexible.
BZX85B4V7-TR Features
reverse leakage current of 3μA @ 1V
3μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
the zener current of 215mA
BZX85B4V7-TR Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZX85B4V7-TR
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±2%
  • Max Power Dissipation
    1.3W
  • Impedance
    13Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 1V
  • Power Dissipation
    1.3W
  • Max Reverse Leakage Current
    3μA
  • Impedance-Max
    13Ohm
  • Test Current
    45mA
  • Reference Voltage
    4.7V
  • Zener Voltage
    4.7V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%
  • Zener Current
    215mA