  • BZX85B82-TR
BZX85B82-TR
advertisement
Manufacturer No:
BZX85B82-TR
HK JDW NO:
884-BZX85B82-TR
Datasheet:
BZX85B82-TR
Purchasing and Inquiry
BZX85B82-TR Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 500nA @ 62V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 2% is set.Reverse leakage currents can reach 500nA.In terms of design, diode has a high degree of flexibildiodey thanks to diodes 12mA zener current.
BZX85B82-TR Features
reverse leakage current of 500nA @ 62V
500nA @ 62V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the zener current of 12mA
BZX85B82-TR Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZX85B82-TR
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    175°C
  • Published
    2014
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Max Power Dissipation
    1.3W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    200Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 62V
  • Power Dissipation
    1.3W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    200Ohm
  • Test Current
    2.7mA
  • Reference Voltage
    82V
  • Zener Voltage
    82V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%
  • Zener Current
    12mA
  • Diameter
    2.6mm
  • Length
    4.1mm