  • BZX85B9V1-TR
BZX85B9V1-TR
advertisement
Manufacturer No:
BZX85B9V1-TR
HK JDW NO:
884-BZX85B9V1-TR
Datasheet:
BZX85B9V1-TR
Purchasing and Inquiry
BZX85B9V1-TR Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 1μA @ 6.8V is required.A voltage of 2% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.During reverse leakage, the maximum current reaches 1μA.Zeners have a zener current of 120mA, so their design is highly flexible.
BZX85B9V1-TR Features
reverse leakage current of 1μA @ 6.8V
1μA @ 6.8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the zener current of 120mA
BZX85B9V1-TR Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZX85B9V1-TR
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Published
    2014
  • Tolerance
    ±2%
  • Max Power Dissipation
    1.3W
  • Impedance
    5Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 6.8V
  • Power Dissipation
    1.3W
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    5Ohm
  • Test Current
    25mA
  • Reference Voltage
    9.1V
  • Zener Voltage
    9.1V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%
  • Zener Current
    120mA
  • Diameter
    2.6mm
  • Length
    4.1mm