  • BZX85C12-TAP
BZX85C12-TAP
advertisement
Manufacturer No:
BZX85C12-TAP
HK JDW NO:
884-BZX85C12-TAP
Datasheet:
BZX85C12-TAP
Purchasing and Inquiry
BZX85C12-TAP Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 500nA @ 9.1V is required.A maximum reverse leakage current of 500nA is observed.As it has a zener current of 88mA, it has a tremendous amount of design flexibility.
BZX85C12-TAP Features
reverse leakage current of 500nA @ 9.1V
500nA @ 9.1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the zener current of 88mA
BZX85C12-TAP Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZX85C12-TAP
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    175°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Max Power Dissipation
    1.3W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Base Part Number
    BZX85C12
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Voltage
    12V
  • Impedance
    9Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current
    5A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 9.1V
  • Power Dissipation
    1.3W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    350Ohm
  • Test Current
    20mA
  • Reference Voltage
    12V
  • Breakdown Voltage
    12V
  • Zener Voltage
    12V
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    88mA
  • Diameter
    2.5mm
  • Length
    4.1mm