  • BZX85C4V7-TAP
BZX85C4V7-TAP
advertisement
Manufacturer No:
BZX85C4V7-TAP
HK JDW NO:
884-BZX85C4V7-TAP
Datasheet:
BZX85C4V7-TAP
Purchasing and Inquiry
BZX85C4V7-TAP Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 3μA @ 1V is required.Voltage (Tol) is limited to 6.38%.During reverse leakage, the maximum current reaches 3μA.In terms of design, diode has a high degree of flexibildiodey thanks to diodes 215mA zener current.
BZX85C4V7-TAP Features
reverse leakage current of 3μA @ 1V
3μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
the zener current of 215mA
BZX85C4V7-TAP Applications
Step5Bar-code shipping tag
BZX85C4V7-TAP
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2009
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    1.3W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    13Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 1V
  • Power Dissipation
    1.3W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    3μA
  • Impedance-Max
    13Ohm
  • Test Current
    45mA
  • Reference Voltage
    4.7V
  • Breakdown Voltage
    4.7V
  • Zener Voltage
    4.7V
  • Voltage Tol-Max
    6.38%
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Zener Current
    215mA
  • Height
    2.6mm
  • Length
    4.1mm
  • Width
    2.6mm