  • BZY55C3V9 RYG
BZY55C3V9 RYG
advertisement
Manufacturer No:
BZY55C3V9 RYG
HK JDW NO:
799-BZY55C3V9 RYG
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
BZY55C3V9 RYG
Description:
ZENER DIODE 85Ohm ±5% 2μA @ 1V -55°C~150°C TJ 2 Terminations ZENER 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 13010
Step5Bar-code shipping tag
BZY55C3V9 RYG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-R2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 10mA
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    85Ohm
  • Reference Voltage
    3.9V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    3.9V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA