  • C0603C0G1E101G
C0603C0G1E101G
advertisement
Manufacturer No:
C0603C0G1E101G
HK JDW NO:
769-C0603C0G1E101G
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
C0603C0G1E101G
Description:
C 100pF 25V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
Quantity:
In Stock : 14523
Step5Bar-code shipping tag
C0603C0G1E101G
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    100pF
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm