  • C0603CH1E390J
C0603CH1E390J
advertisement
Manufacturer No:
C0603CH1E390J
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C0603CH1E390J
Package:
0201
Datasheet:
Description:
39pF Ceramic Capacitor 5% 60ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0201
Quantity:
In Stock : 13502
Step5Bar-code shipping tag
C0603CH1E390J
  • Package / Case
    0201
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    60ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    39pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    300μm
  • Case Code (Metric)
  • Temperature Characteristics Code
    CH
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.3mm