  • C0805C103K1RACTU
C0805C103K1RACTU
advertisement
Manufacturer No:
C0805C103K1RACTU
HK JDW NO:
417-C0805C103K1RACTU
Datasheet:
C0805C103K1RACTU
Purchasing and Inquiry
C0805C103K1RACTU Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.The unit can operate at 100V Volts DC - Rated DC.750μm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
C0805C103K1RACTU Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
C0805C103K1RACTU Applications
There are a lot of KEMET C0805C103K1RACTU applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
C0805C103K1RACTU
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    SMD Comm X7R
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Depth
    1.25mm
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    750μm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    100V
  • Height
    880μm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.88mm